Hi everyone! I hope you all had a fabulous weekend! Personally, my weekend was great.
Despite the snow and rain we had to endure here in NYC,
I did a little shopping with my 2 girls aka "My Munchies"
and of course they had fun picking out clothing
which consist of H&M jeans and dresses...
The best part is.. there was no girlie drama over picking the right out fits
it was wonderful!
The best part is.. there was no girlie drama over picking the right out fits
it was wonderful!
and as for me? Well - I was very excited and content with
treating myself to small, fun items for my kitchen..
I know what you're thinking, I shoulda been happier shopping for clothes & shoes for myself
However.. sometimes I really love to pick out bowls, delicious preserves and other cute whatnot's...
Especially when the price is right
I get even more excited when its time to use each item...just like a kid with a new toy.
what can I tell ya?
That's just me..
Any who..
take a look at what we found
Cute little Mesa bowls
I really like the colors
Cute Cute
Cute Cute
$5.99 per pair
Oregon Black Raspberry Preserves
$8.00
My Grandmother use to make preserves in her basement..
and as a little girl.. I thought they were horrible
What was I thinking? HA! They are delicious!
So many ways to eat Preserves...
My Grandmother use to make preserves in her basement..
and as a little girl.. I thought they were horrible
What was I thinking? HA! They are delicious!
So many ways to eat Preserves...
Taste really yummy on Toast
How do you use Preserves?
Ahhhh Yes
My Betty Boop Hi-Ball Glasses 14oz
$9.00 set of 4
Truth be told, I'm really not a Betty Boop fan
But thees glasses were calling me
they kinda grew on me..
Braswell's
Peach Apricot Preserve
Yum!
$3.99
Couldn't resist these Cute Cookie Cutters that came with an easy Butter Cookie Recipe.
Shapes: Butterfly, Dragonfly, Ladybug, Caterpillar, and a Bumble Bee
$3.00
2 Eco filtered water bottles
for my munchies
Never tried these before
We'll see how it goes...
$6.00 each
Oven to Table Bowls
These are great for making individual Mac N Cheese
4 for $5.99
Can you give me more ideas for these Oven bowls?
How else can I use these?
So there ya have it
Shopping for cute Kitchen Whatnot's....
Thanks for stopping by my Blog
&
God Bless
Have A Great Day
Jackie:)
Thanks for sharing Jackie. I love them all. I have the oven bowls and I used mine to make individual apple pies. I never thought about making Mac n Cheese (until now) thanks for the tip. Keep it coming ;-).
ReplyDeleteTanya